2017 CV Değerlendirilmesi

2017 CV Değerlendirilmesi

İş başvurusu için hazırlamış olduğunuz özgeçmişler insan kaynakları uzmanları tarafından incelenip karar verilip seçilmektedir. İstenilen pozisyona uygun olup olmadığınıza bakılmaktadır. Bir iş ilanından insan kaynakları uzmanlarının eline binlerce başvuru gelmektedir. Bunların arasında bazı noktalarda ön plana çıkan CV’lere öncelik vermektedirler.

CV Değerlendirilmesi

En önemli ilk noktası görselliktir. İnsan kaynaklarının ilk dikkatini çeken nokta CV’de yer alan görselin nasıl olduğudur. Öncelikle bir kişiyi ilk fiziksel olarak incelersiniz. Daha sonra beğendiğiniz takdir de o kişiyi tanımaya çalışırsınız. Aslında insan kaynakları uzmanlarının da yaptığı tam olarak budur.

Özgeçmişi rengarenk yada siyah beyaz olarak hazırladınız. Aşırı süslü, her rengi süren bir kişiyi düşünün ne kadar ilgi çekici bir haldedir, ya da bakımsız halde dolaşan birini ele alırsanız tamamen siyah beyaz olarak hazırlamanız ifade edilir.

Yapılan araştırmalarda özgeçmişte insan kaynakları uzmanları 20 sn içerisinde karara varabilmektelermiş. Bu verilere göre özgeçmiş renkli olması gerekir. Fakat tamamen rengarenk olmamalı. Maximum CV’de 3 renk olmalıdır.

CV’nizde insan kaynakları ilk 20 saniyede istediği bilgiye ulaşmalıdır. İletişim bölümünü ayrı, deneyimleri ve başarılarınızı ayrı başlıklar altında belirtirseniz özgeçmişinizi inceleyen insan kaynaklarına da yardımcı olmuş olursunuz.

Her zaman iyi yönlerinizi üst alanlara saklayın. Deneyimsiz biri iseniz eğitim bilgilerinizi ön planda tutun. Başlıca CV’de dikkat edilmesi konular olduğundan iş veren için yada insan kaynaklarının ilk başta dikkatini çektiğinden düzenli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Cv Örneklerine Ulaşmak İçin Tıklayın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ