İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır ?

İyi Bir CV Nasıl Hazırlanır ?

Ülkemizde CV olduğundan farklı olarak algılanmakta, iş hayatı dışında her olaydan, her gelişimden bahsedilen bir yazı haline gelmiştir. Çoğu kişi CV hazırlarken kendini kaptırır hayat hikayesini resmen baştan sonra anlatmaya çalışır, anlam bütünlüğünü daha ne kadar bozabilirim diye uğraşmaktadır.

CV herkes tarafından rahatlıkla hazırlanabilir, fakat iyi bir CV herkes kolay kolay hazırlayamaz. Özel yöntemleri bulunan bu sanat ile yöneticileri kolayca etki altına alabilir, işinizi garanti altına alabilirsiniz.

İyi bir CV, belirli aşamalardan oluşur. Öncesinden hazırlanan taslak ile bütün bilgiler hazır hale getirilir, daha sonra bu bilgiler kağıda işlenir.

İlk aşamada kendinizden kısaca bahsediniz. Bu bölümde gereksiz kelimelerden kaçınılmalı, karşıdaki kişinin işine yarayan bilgiler verilmeli. Genellikle eğitim durumu, yetenekler, başarılar, beceriler ile ilgili bilgiler bu bölümde verilir.

İkinci aşamada deneyimlerinizden bahsetmelisiniz. Yine bu bölümde ufak işletmeler yerine kurumsal ya da büyük firmalar ile ilgili bilgiler verilmesi daha doğru bulunmaktadır.

Üçüncü aşamada referanslardan bahsedilmeli.  Sizlere referans olacak kurum sahipleri bulmanız gerekmektedir. Bu aşamadaki bilgiler kesin olmak zorundadır. Aşama değerlendirilirken bu kişilerden teyit alınmaktadır.

Genel olarak üç aşamadan oluşan CV, adımların düzgün bir şekilde uygulanması ile başarı sağlar. Yazılar hazırlanırken, kısa ve net bilgiler kullanmaya özen gösterin. Uzun hazırlanan yazılar yöneticiler tarafından direk elenir, dikkate alınmazlar.

Evet arkadaşlar. Bu yazımızda cv örneği sunmuyoruz.

Cv örneklerini incelemek için Burayı Tıklayın

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ