Yeni Mezunlar İçin CV Hazırlama Rehberi

Yeni Mezunlar İçin CV Hazırlama Rehberi

Ülkemizde, son zamanlarda iş başvuruları için gerekli olan en büyük nesnelerden birisi CV dir. Deneyimli kişiler CV hazırlama konusunda sıkıntılar çekmez iken, yeni mezun olmuş arkadaşlar biraz zorlanabilmektedir. Bunun nedeni ise, daha önce bir deneyim yaşamadıkları için ne yazacakları konusunda telaş yapmalarıdır.

Yeni arkadaşlar genellikle CV hazırlarken hangi bilgilere yer vereceklerini, hangi özelliklerini ön plana çıkaracaklarını, ne kadar uzunlukta bir CV hazırlamaları gerektiğini tam olarak bilemezler. Unutmayın ki CV hakkınızda bir ön bilgi edinme kaynağıdır. Hayat hikayenizin tamamına yer vereceğiniz bir kağıt parçası değil.

Öncelik olarak iş arama girişiminde bulunurken ilgi odağınız, ya da alanınız ile ilgili çalışmalar yapın. İş gereksinimlerinin size uygun olmayacağına karar verin. Eğer firmaya olumlu bir katkı yaratacağınızı düşündüğünüz bir ilan bulursanız hemen aşağıda yer alan adımları uygulamaya başlayın.

Öncelikle CV hazırlanırken daha çok başarılı olduğunuz alanlardan sıklıkla bahsetmeye çalışın. Eğitim seviyeniz, dil bilginiz veya alanınız ile ilgili bir şirket üzerinden yaptığınız staj çalışmasını eklemeniz size büyük bir fayda sağlar. Eğer imkanınız var ise, daha önceden işe kabul edilmiş birisi ile görüşerek nasıl bir CV hazırlamış, hangi adımlara dikkat etmiş öğrenebilirsiniz. Deneyiminizin olmaması sizin için olumsuz bir durum yaratacağından filan korkmayın. Kurumsal firmalar genellikle tecrübeye değil bilgi gücüne bakarak personel alırlar.

Bu konuda cv örneği sunmuyoruz. Cv Örnekleri için burayı tıklayın.

Dost sitemizin cv örneklerini incelemek için burayı tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ