CV Nasıl Oluşturulur ?

CV Nasıl Oluşturulur ?

CV, iş başvuruları sırasında kişilerin kısa bir şekilde kendilerini tanıttıkları bir belgedir. Kişinin temel bilgilerini, mezun olduğunu eğitim kurumları, katıldığı kurs ve seminerleri, daha önce çalıştığı kurum ve kuruluşların anlatan yazılar CV içerisinde anlatılmaktadır.

Kişinin işe uygun olup olmadığı, kişisel yetenek ve başarıları CV üzerinden rahatlıkla anlayabiliriz.  Eğer daha önce hiç CV hazırlamadı iseniz burada kısaca bahsedeceğiz.

Özgeçmişler, standart ve özel tasarımlar olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Standart tasarımları online olarak birçok platformlardan rahatlıkla ulaşabilir, kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Özel tasarımlar ise, tamamen kişinin kendi zevkine göre tasarlanmaktadır. Genel olarak başlıklar aynıdır. Sadece tasarım ve yerleşim konusunda değişimler mevcuttur.

CV hazırlamadan önce, kişinin kendini tanıtan bir ön yazı hazırlaması gerekmektedir. İçerisinde kısaca adını, soyadını, doğum tarihi ve yerini bildirebilir. Fazla uzun olmaması gerekmektedir. Bilgilerin doğruluğu kesinlikle önemlidir.

Ön yazının hazırlanması ile birlikte, mezun olunan eğitim kurumları sırası ile yazılmalıdır. Yabancı dil bilgileri ve aldığı diğer sertifikalar yine bu bölümde bahsedilmelidir.

En önemli kısımlardan birisi ise, iş deneyimi bölümüdür. Kurumsal ve büyük firmaların deneyim olarak gösterilmesi her zaman etkileyici olmuştur.

Deneyimlerinizden bahsederek, işe alınmanız durumda firmaya kazandırabileceğiniz başarıları da anlatabilirsiniz.

En son olarak size referans olabilecek kişileri yazmanız gerekmektedir.

Kısaca CV bu bilgilerin kağıda dökülmesi ile oluşturulmaktadır.

Cv Örneklerini incelemek için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ